Zamarzanie rur zimą – jak tego uniknąć?

Zamarzanie rur wodociągowych zimą może doprowadzić do poważnych awarii. Najlepiej już dziś zabezpieczyć instalację wodną przed ujemnymi temperaturami. Jak to zrobić? Poznaj kilka prostych wskazówek, którą pozwolą uniknąć poważnych kłopotów.

Lepiej zapobiegać

Elementami instalacji wodnej, które są najbardziej narażone na zamarzanie są te znajdujące się na zewnątrz budynku. Należy zwrócić szczególną uwagę na instalacje ogrodowe, przyłącza wodociągowe, kanalizację deszczową i ściekową. Aby nie dopuścić do tego, by zima nas zaskoczyła, warto jeszcze przed nadejściem mrozów opróżnić instalację ogrodową i zamknąć dopływ wody do niej. Dobrym pomysłem jest także zdemontowanie zaworów na zimę. W przypadku starszych modeli, możemy pozostawić je w pozycji środkowej, co pozwoli nam uniknąć zniszczenia uszczelek.

Środki prewencyjne na etapie budowy  

O instalację wodno-kanalizacyjną dobrze jest zadbać już na etapie budowy domu. Nieprawidłowo wykonane wykopy mogą być przyczyną wielu awarii, które zazwyczaj mają miejsce w okresie zimowym. Oprócz odpowiedniej głębokości wykopów, duże znaczenie ma także izolacja cieplna. Do tego celu używa się zazwyczaj specjalnej otuliny syntetycznej lub wełny mineralnej. Jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne, każdy producent rur zaleca, aby układać je wzdłuż rurociągu, pod warstwą izolacji.

Kable grzewcze

Woda znajdująca się wewnątrz instalacji podczas zamarzania zwiększa swoją objętość. Proces ten może doprowadzić do rozszczelnienia złączeń lub powstania pęknięć. Niekiedy sama izolacja w postaci otuliny może nie wystarczyć. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kabli grzewczych, które skutecznie zapobiegają tworzeniu się lodu w rurach i zapewniają odpowiednią temperaturę całej izolacji. Takie systemy grzewcze stosuje się nie tylko do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, ale także rynien dachowych. Nie istnieje ryzyko przegrzania z uwagi na to, że system kabli grzewczych wyposażony jest w mechanizmy samoregulujące temperaturę.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli ustrzec się poważnych awarii związanych z zamarzaniem wody w rurach w okresie zimowym.

Skontaktuj się z nami

    * Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.


    Dane osobowe podane na powyższym formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych „Elplast+” Sp. z o.o. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Niepodległości 8, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.) w celach kontaktowych dotyczących odpowiedzi na przesłane wiadomości. Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne w celu wyjaśnienia zgłoszenia. Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W dowolnym momencie przysługuje Państwu prawo do cofnięcia wyrażonych zgód . Dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu. Administrator danych osobowych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.