Z czego składa się system drenarski?

System drenarski jest doskonałym rozwiązaniem dla budynków ulokowanych na niezbyt sprzyjającym terenie. Jego zadaniem jest obniżenie poziomu wód gruntowych poniżej poziomu fundamentów. Z jednej strony spowoduje to osuszenie terenu wokół, jak i ochronę podstawy budynku przed niekorzystnym działaniem nadmiernej wilgoci.

System drenarski – z czego się składa?

Współcześnie producenci oferują nam multum rozwiązań drenarskich. Projektowane przez nich systemy są kompletne i zamontować je może każdy z nas. Jednym z nich jest drenaż opaskowy. Składa się na niego kilka podstawowych elementów:

  • Rury drenarskie – wykonane między innymi z PCV, stanowią podstawę każdego systemu. Ich długość waha się w różnych granicach w zależności od producenta. Najważniejszą ich cechą jest perforowana powierzchnia pozwalająca na odbieranie wody z gruntu. W przypadku droższych rozwiązań rury drenarskie mogą być dodatkowo wyposażone w otulinę filtracyjną (wykonaną z włókna kokosowego lub materiału syntetycznego) – w znacznym stopniu poprawia to walory użytkowe systemu i zmniejsza częstość jego oczyszczania.
  • Studzienki drenarskie – montowane najczęściej na rogach budynku. Stanowią narożne połączenie rur, jak i także pozwalają na okresową rewizję oraz oczyszczanie całego systemu. Najczęściej do ich wykonania producenci wykorzystują PE oraz PCV.
  • Zbiorcze studzienki drenarskie – końcowy punkt spływu wody, koniecznie umieszczony w możliwie najniższym punkcie działki. Ich zadaniem jest zbieranie oraz magazynowanie wody  z całego systemu.

Nie ulega wątpliwości, że systemy drenarskie są bardzo ważnym elementem infrastruktury dodatkowej każdego budynku leżącego na zagrożonym terenie. Ich nieuwzględnienie w projekcie i dalej w budowie może mieć bardzo groźne konsekwencje. Od nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach położonych poniżej linii wód po ich okresowe lub stałe zalewanie. Najgroźniejszą konsekwencją jednak może stać się zawalenie budynku spowodowane znacznym uszkodzeniem fundamentów.

Polecane produkty:

Rury wodociągowe

Rury kanalizacyjne

Studnie kanalizacyjne

Skontaktuj się z nami

    * Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.


    Dane osobowe podane na powyższym formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych „Elplast+” Sp. z o.o. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Niepodległości 8, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.) w celach kontaktowych dotyczących odpowiedzi na przesłane wiadomości. Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne w celu wyjaśnienia zgłoszenia. Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W dowolnym momencie przysługuje Państwu prawo do cofnięcia wyrażonych zgód . Dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu. Administrator danych osobowych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.