Udrożnienia rur – jak wykonać je prawidłowo?

Zapchane rury to zmora każdego właściciela domu. Niedostrzeżona w czas awaria może spowodować zalanie mieszkania wodą, która nie jest w stanie przedostać się przez zapchane rury. Na szczęście powszechnie wykorzystywane dziś w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych rury PE, charakteryzują się gładkimi ściankami, dzięki czemu zapychają się one nad wyraz rzadko. Jednak nawet najlepsze rury mogą się zapchać na skutek niewłaściwego użytkowania instalacji, jak choćby przez wyrzucanie resztek jedzenia, czy innych odpadów stałych do toalety lub odpływu zlewu. Jak skutecznie udrożnić zapchane rury? Istnieje kilka możliwości.

Jeśli mamy problem z niespływającą wodą ze zlewu, umywalki, wanny lub brodzika prysznicowego, być może sprawa nie jest poważna i zatkał nam się jedynie syfon. W takim wypadku możemy spróbować użyć przepychaczki. Przyciskając gumowy kielich przepychaczki do odpływu zasysamy powietrze, które pomaga ruszyć powstały zator. Jeśli przepychaczka nie zadziała możemy jeszcze rozkręcić i wyczyścić sam syfon. Jeżeli zabieg ten nie poskutkuje, oznacza to, że zator nastąpił w dalszej części instalacji.

W takim wypadku możemy spróbować użyć preparatów do udrażniania rur. Często zdarza się jednak, że środki tego typu są nieskuteczne. Granulki, czy żele do udrażniania rur działają dobrze, gdy zator zlokalizowany jest blisko odpływu. Jeśli rura zapchała się w znacznej odległości od odpływu środek chemiczny może mieć problemy z dotarciem do pożądanego miejsca, czy nawet w ekstremalnych sytuacjach spowodować drugi zator.

Jeśli żadne z powyższych sposobów udrażniania rur nie poskutkowały pozostaje nam skorzystać z bardziej inwazyjnych metod. Pierwszą z nich, jest użycie spirali, czyli zwiniętego w sprężynę stalowego drutu, zakończonego z jednej strony ostrą końcówką, a z drugiej korbą. Obracana spirala wnika w głąb rury, penetrując ją i mechanicznie rozbijając zator. Jeśli nasza spirala nie jest wystarczająco długa, żeby udrożnić zator, uratować nas może jeszcze próba odetkania rurociągu metodą hydrodynamiczną. Polega ona na wdrożeniu do instalacji strumienia wody, podanego pod wysokim ciśnieniem, w celu rozbicia powstałego zatoru.

Polecane produkty:

Rury wodociągowe

Rury kanalizacyjne

Studnie kanalizacyjne

Skontaktuj się z nami

    * Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.


    Dane osobowe podane na powyższym formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych „Elplast+” Sp. z o.o. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Niepodległości 8, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.) w celach kontaktowych dotyczących odpowiedzi na przesłane wiadomości. Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne w celu wyjaśnienia zgłoszenia. Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W dowolnym momencie przysługuje Państwu prawo do cofnięcia wyrażonych zgód . Dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu. Administrator danych osobowych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.