Wśród odnawialnych źródeł energii znajduje się geotermia. Instalacje geotermalne bazują na wykorzystaniu ciepła, które jest w naturalny sposób wytwarzane przez jądro Ziemi i gromadzone w skałach oraz wypełniających je płynach.
Dzięki zastosowaniu specjalnych odwiertów i złożonych systemów transmisyjnych możemy dotrzeć do tych zasobów energii i wykorzystać je do celów grzewczych.
Energia pochodząca z geotermii może być pozyskiwana na terenie całego kraju, jednak na mniej niż połowie tego obszaru inwestycje są opłacalne. Warunkiem tej opłacalności jest odpowiednia temperatura podziemnych wód (minimum 65ºC na głębokości 2 km), ich wydajność oraz niskie zasolenie. Im wyższa temperatura i płycej umieszczone są wody, tym większa opłacalność inwestycji opartej na geotermii.
Ile to kosztuje?
Koszt pozyskiwania energii za pomocą geotermii jest stosunkowo niski. Gorące źródła ogrzewają się samodzielnie – jedynymi opłatami, które trzeba ponieść, są koszty prądu (praca pompy) oraz serwisowania instalacji (wody geotermalne są zazwyczaj mocno zasolone).
Barierą, która może stanowić przeszkodę dla inwestora jest sam koszt poszukiwania wód geotermalnych oraz budowania instalacji. Działania te wiążą się z koniecznością przeprowadzenia licznych badań i odwiertów. Jest to proces angażujący znaczące koszty i wymagający czasu. Wykonanie odwiertów dla elektrowni geotermalnej to kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych (w kontekście domowych instalacji należy przyjąć wartość nawet 150 zł za 1 m głębokości). Znacznie tańsze są natomiast instalacje poziome. Dodatkowo do wspomnianych kosztów należy doliczyć te związane z pompą ciepła. Sprawia to, że pionowa instalacja geotermalna to inwestycja długofalowa i finansowo niedostępna dla przeciętnego właściciela budynku.
Warto jednak zaznaczyć, że na poszukiwania wód termalnych oraz badania związane z możliwością ich wykorzystania w ramach instalacji geotermalnej, można pozyskać dofinansowanie z budżetu państwa. Programy wsparcia budowy indywidualnych instalacji geotermalnych prowadzą również lokalne samorządy, a osoby zainteresowane mogą uzyskać szczegóły w swoich urzędach gminnych lub powiatowych